Stálezelené rostliny tvoří nedílnou součást zahrad, balkonů a teras. Nenáročné a často plně mrazuvzdorné krásky nás celý rok těší svěže zelenými listy. A to i v době, kdy se zbytek zahrady ukládá k zimnímu spánku. Snadno z nich vykouzlíte zelené stěny, živé ploty či trvalkové záhony. V dnešním článku se zaměříme na ty nejoblíbenější z nich.
Stálezelený keř – bobkovišeň lékařská
Jinak také
střemcha vavřínolistá. Patří mezi vyhledávanou krásku.
Kompaktní stálezelený keř dorůstající až 4 metry zaujme lesklými listy a drobnými bílými květy. Ty krásně voní.
Rostlině nabídněte plné slunce či světlý polostín. Sázejte do kyselejší půdy s dostatkem živin. Bobkovišni vyhovuje vlhčí, přesto dobře odvodněné, stanoviště. Na zálivku nezapomínejte ani v zimních měsících.
Bobkovišně můžeme rozdělit do několika různých kultivarů:
Stálezelená rostlina do nádob – brslen japonský
Nenáročné brsleny doplní trvalkové záhony či živé ploty. Hodí se jako stálezelené rostliny do nádob na balkon či terasu. Pomaleji rostoucí keř má v oblibě slunce i stín.
Půdu volte propustnou a vlhčí. Brslen špatně snáší sucho. Rostlina je mrazuvzdorná až do - 23 °C. Při pěstování v nádobě brslen zazimujte do chladné a světlé místnosti.
Brslen Euonymus japonicus, podobně jako buxus, se dá velmi dobře tvarovat. Snadno z něj vykouzlíte okrasné plůtky či různé tvary.
Chcete na svou terasu něco extra? Sáhněte po brslenu Bravo, který je zapěstovaný jako rostlina na kmínku.
Stálezelená rostlina do truhlíků – buxus
Je
nenáročná rostlina, kterou hravě zvládne i začínající zahradník. Nízký keřík
buxusu s výrazně zelenými listy
má rád slunce, půdu bohatou na živiny a hodně vody. Můžete ho
zasadit do truhlíku a zkrášlit si tak terasu či vstup do domu.
Keř stříhejte na jaře a v druhé půlce léta. Zimostráz omládne a zahrne vás novou dávkou svěžích zelených listů. Je mrazuvzdorný, takže se zimy bát nemusíte. V dospělosti dorůstá až 3 metry, ale hodně pomalu.
Stálezelený keř – Leucothoe
Leucothoe axillaris vytváří kompaktní keř. Velice dekorativní jsou malé zkroucené listy, sytě vínové výhonky a v neposlední řadě vínová barva celého keře v zimě.
Trvalka leucothoe má ráda světlý polostín. Při dostatku vláhy hravě zvládne i slunné stanoviště. Rostlinu sázejte do kyselé půdy s obsahem živin.
Zálivku volte pravidelnou, substrát udržujte neustále mírně vlhký. Keř roste celkem pomalu a není třeba ho zastřihávat.
Stálezelené rostliny a škůdci
Na rostlinách můžete najít jak savé, tak žravé škůdce. Na bobkovišni se objevují lalokonosci. Buxus nejčastěji navštěvují housenky zavíječe zimostrázového či roztoči. Brslen bývá napaden mšicemi a červci. Pokud takového nezvaného návštěvníka objevíte, použijte vhodný přípravek prot škůdcům – účinný je třeba Lepinox Plus či Careo.
Náš článek je u konce. Věříme, že Vám pomohl s výběrem vaší stálezelené favoritky.
Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli