Při zahradničení nás občas mohou mást pojmy. Pěstitelé někdy zaměňují pěstební substrát, zem a zeminu. Pojďme si je přiblížit a ujasnit.
Zemina je základ pro výrobu pěstebních substrátů
V zahradnickém oboru se slovo zemina užívá pro směs organických a anorganických složek různého původu. Z ní se následně vyrábějí pěstební substráty – tedy ty, co zakoupíte zabalené v pytli a do čeho pak doma sázíte.
Požadavky na substráty
Co od takového substrátu potřebujete? Potřebujete, aby v něm zasazená rostlina „držela“, tedy aby byl ukotvený její kořenový systém. Substrát také musí zabezpečit výživu. Obvykle obsahuje hnojivo na několik týdnů, během kterých se rostlina adaptuje, nastartuje růst a pak už přijímá živiny z následně dodávaných hnojiv.

Pěstební substrát zabezpečuje rostlině výživu, dobře ji drží, zadržuje vodu a má kvalitní pH
Substrát musí dobře zadržovat vodu, aby jen neprotekla, ale zůstala do té doby, než se rostlina napije. Proto bývají substráty obohacené třeba o kokosové vlákno, perlit nebo jílové složky. Substrát musí mít adekvátní pH podle toho, pro jaký druh rostlin jej použijete. A také je zbavený všech choroboplodných zárodků chorob a škůdců.
Substráty, které pořídíte na našem e-shopu, jsou českého výrobce a připravují se z několika druhů rašeliny, z kůrového humusu, s přidaným pískem pro vylehčení a jílovými částicemi pro lepší hospodaření s vodou.
Je dobře si vybrat ten správný, protože třeba kanadská borůvka zasazená do běžného zahradnického substrátu nebude skoro plodit, protože potřebuje kyselejší pH. Správně si vybrat vhodný substrát pro vaše květiny, stromy a keře je vlastně polovina pěstitelského úspěchu.
Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli