Dnes nechci růže, dnes chci vřes, věnec z vřesu na mé paži je můj náramek… Znáte Nezvalovu Píseň o vřesu? Zasaďte si na zahradě vřes a na jeho krásu opěvovanou básníky se můžete dívat každý den.

Vřes je běžná rostlina. Kromě zahrad a parků ji najdete i v lese
Asi i proto má vřes tolik lidových názvů – třeba chvojčina, jinhdavec nebo břes. Latinský název vřesu Calluna je odvozen od řeckého „k zametání.“ Dříve se opravdu z vřesu vyráběla košťátka.
Pěstování vřesu v kostce
Vřesy nejlépe vypadají, když jich vysázíte více pohromadě. Založíte si tak vlastní vřesoviště. Důležité je vědět, že vřes patří mezi kyselomilné rostliny. To znamená, že při sázení nemusíte šetřit rašelinou. Vřesy potřebují propustnou zem, proto můžete přimíchat i písek, tím substrát odlehčíte.
Sazenice sázejte s dostatečnými rozestupy, každý keřík se rozroste. Vřesy pěstujte na slunném místě nebo v polostínu, snesou oboje. Vřesy podle druhu kvetou od poloviny léta až do podzimu, jejich barevná škále je opravdu bohatá – od bílé přes červenou až po fialovou barvu.

Dekorativní vřes hrající všemi barvami
Stříhání vřesu
Po odkvětu je dobré vřesy ostříhat – odstranit celou odkvetlou část. Ovšem nestříhejte je více než o jednu třetinu délky. Keříky jen tak krásně zhoustnou. Pokud je ve vřesovišti doplníte dalšími kyselomilnými kráskami, efekt bude přímo dokonalý.
Nejlepší období, kdy stříhat vřes, je obecně po odkvětu. Abychom docílili pěkného tvaru rostliny, odstraníme celé větvičky až po poslední odkvetlou část. Vřes však stříháme maximálně o dvě třetiny délky.
Co se hodí do vřesoviště
Určitě doporučujeme i blízké příbuzné vřesů, tedy vřesovce. Ty kvetou od brzkého jara, takže se s vřesy skvěle doplňují. Do vřesoviště můžete sázet také libavky, zakrslé rododendrony nebo azalky. Fantazii se meze nekladou. Vřesoviště můžete zamulčovat a doplnit solitérními kameny. Bude pravou ozdobou vaší zahrady.
Úsilí vynaložené při sázení vřesoviště se vám vrátí – ať už tím, že je skoro bezúdržbové nebo spektrem atraktivních barev květů.